Contest!  |  Add New Content  |  Top Issues  |  Register  |  Marketplace  |  Forums  |  Request a Feature  |  Help  |  Mobile  |  Home
 

Login
Username:  
Password:  
   

Register for free
Social Media: Facebook Twitter Tumblr
Search:
   
   
   

  Search by Cover Date

Browse:
  Titles
  Creators
  Characters
  Groups
  Story Arcs
  Publishers
  Imprints
  TPBs/HCs
  Podcasts
  Awards
  Members
  Contributors
  Public Collections
  Public User Lists

Last 10 titles added:
  1. Steampunk Halloween 2014...
  2. Hansel & Gretel (2014)
  3. Sock Monkey: Into the De...
  4. The Garden of Words (201...
  5. Barakamon (2014)
  6. Sonic Boom (2014)
  7. Dark Gods (2014)
  8. Deathlok (2014)
  9. Rasputin (2014)
  10. The Phantom (2014)
   View All

Last 10 creators added:
  1. Mhairi Stewart
  2. Jordan Collver
  3. Ulises Lopez
  4. Hwei Lim
  5. Charlotte Turfrey
  6. Lizzy Mikietyn
  7. Ross Mackintosh
  8. Ben Goldsmith
  9. Matt Danner
  10. Taylan Kurtulus
   View All

Last 10 characters added:
  1. Undertaker (Marvel)
  2. Marcosa, Belaric
  3. Lydia (Marvel)(Star-Lord...
  4. Froid (Transformers)(IDW...
  5. Rolt (Transformers)(IDW)
  6. Czito, Kolman
  7. Ratty (2000AD)
  8. Judge Watson
  9. Judge Sobrani
  10. Judge Lyons
   View All


   

Will Eisner Comic Industry Awards - Talent Deserving of Wider Recognition


1995
Dorkin, Evan (for Milk and Cheese; Hectic Planet; Dork!; Instant Piano [Slave Labor Graphics]) (winner)
Simpson, Donald E. (for Don Simpson\'s Bizarre Heroes [Fiasco Comics])
Grist, Paul (for Kane; Grendel Tales [Dancing Elephant; Dark Horse])
Paley, Nina (for Nina\'s Adventures [syndicated in newspapers])
Takahashi, Rumiko - '高橋 留美子' (for Ranma ; Mermaid Forest [Viz Comics])

1996
Sakai, Stan (for Usagi Yojimbo [Dark Horse]) (winner)
Nicholson, Jeff (for Father & Son; Through the Habitrails; and others [Kitchen Sink Press and others])
Kuper, Peter A. (for Kafka: Give it Up!; Stripped; and others [Fantagraphics and others])
Sacco, Joe (for Palestine [Fantagraphics])
Gallant, Gregory - 'Seth' (for Palookaville [Drawn & Quarterly])
Deitch, Kim (for Zero Zero; Waldo World and others [Fantagraphics and others])

1997
Delgado, Ricardo (for Age of Reptiles [Dark Horse]) (winner)
Drechsler, Debbie (for Daddy\'s Girl; Nowhere [Fantagraphics])
Walton, Robert 'Rob' (for Ragmop [Planet Lucy Press])
Hastings, Jon - 'Bean' (for Smith Brown Jones [Kiwi Studios])
Millidge, Gary Spencer (for Strangehaven [Abiogenesis Press])
Lash, Batton (for Wolff & Byrd, Counselors of the Macabre [Exhibit A Press])

1998
Medley, Linda M. (for Castle Waiting [Olio]) (winner)
Grist, Paul (for Kane [Dancing Elephant Press])
Fingerman, Bob (for Minimum Wage [Fantagraphics])
Shipman, Gary (for Pakkins\' Land [Caliber])
Shipman, Rhoda (for Pakkins\' Land [Caliber])
Morrison, Bill (for Roswell; Little Green Man [Bongo])
Thompson, Jill (for Scary Godmother [Sirius])

1999
Bendis, Brian Michael (for Jinx; Goldfish; Torso [Image]) (winner)
Conley, Steve (for Astounding Space Thrills [Day One Comics])
Hernandez, Lea (for Cathedral Child [Image])
Morse, Scott (for Soulwind, The Visitation, etc. [Image and others])
Gertler, Nat (for The Factor [About Comics])

2000
Millionaire, Tony - 'Scott Richardson' (for Sock Monkey [Maverick/Dark Horse]) (winner)
Forney, Ellen (for Monkey Food [Fantagraphics Books])
Schrag, Ariel (for Potential [Slave Labor Graphics])
Marvit, Lawrence (for Sparks [Slave Labor Graphics])
Winick, Judd (for The Adventures of Barry Ween, Boy Genius [Image])

2001
Robinson, Alex (for Box Office Poison [Antarctic Press]) (winner)
Bone, Jason - 'J. Bone' (for Allison Dare; Solar Stella [Oni Press])
Smylie, Mark (for Artesia [Archaia Studios/Sirius])
Mills, Scott (for Big Clay Pot [Top Shelf])
Doherty, Catherine (for Can of Worms [Fantagraphics Books])
Brennan, Michael - 'Mike Brennan' (for Electric Girl [AiT/Planet Lar])

2002
Horrocks, Dylan - 'Mrs. Dolan Hicks' (for Hicksville and Atlas [Drawn & Quarterly]) (winner)
Dela Cruz, Arthur (for Kissing Chaos [Oni Press])
Benka, Jen (for Manya [Vagabond Press])
Dresen, Kris (for Manya [Vagabond Press])
Haspiel, Dean - 'Dino' (for Opposable Thumbs [Alternative Comics])
Bertozzi, Nick (for The Masochists [Alternative Comics])

2003
Shiga, Jason (for Fleep [Absence of Ink]) (winner)
Murphy, Myatt (for Fade From Blue [Second 2 Some Studios])
Dalrymple, Scott (for Fade From Blue [Second 2 Some Studios])
Hahn, Richard (for Lumakick [Lumakick Studio])
Shaw, Justine (for Nowhere Girl [self-published at nowheregirl.com])
Page, Tyler (for Stylish Vittles [Dementian Comics])

2004
Kim, Derek Kirk - 'Derek Kirk' (for Same Difference and Other Stories [self-published]) (winner)
Norrie, Christine (for Cheat [Oni Press])
Towele, Ben (for Farewell, Georgia [SLG Publishing])
Wood, Brian (for The Couriers; Chanel Zero: Jennie One, Demo [AiT/Planet Lar])
Parker, Jeff (for The Interman [Octopus])

2005
McKeever, Sean Kelley (for The Waiting Place; Mary Jane; Inhumans; Sentinels [SLG Publishing; Marvel]) (winner)
Cammuso, Frank (for Max Hamm, Fairy Tale Detective [Nite Owl Comix])
Telgemeier, Raina (for Smile (A Dental Drama); and Take Out [Girlamatic; self-published])
Fawstin, Bosch (for Table for One [Mainspring])
Kindt, Matt (for Two Sisters; Pistolwhip [Top Shelf])

2006
Renier, Aaron (for Spiral-Bound [Top Shelf]) (winner)

© 2005-2014 ComicBookDB.com - Terms and Conditions - Privacy Policy Special thanks to Brian Wood for the ComicBookDB.com logo design